Trudne decyzje

Czy doświadczenia w życiu pomagają podejmować decyzję?

Czy doświadczenia w życiu pomagają podejmować decyzję?

Nieuniknione zmiany

Człowiek cały czas musi dokonywać w życiu wyborów. Można się zastanawiać czy doświadczenia życiowe pomagają nam czy przeszkadzają w przyszłym życiu. W pewnym stopniu mogą zmieniać nasze postrzeganie rzeczywistości i nasze stosunek do innych osób.
Moim zdaniem doświadczenia życiowe pomagają nam w podejmowaniu decyzji. Nie popełniamy tych samych błędów i wyciągamy wnioski z tego co zrobiliśmy źle oraz myślimy jak można byłoby zrobić coś lepiej. Kordian w przedstawionym fragmencie znajduję się na szczycie Mount Black i rozmyśla o swojej przyszłości(pojawiają się myśli samobójcze) i przyszłości narodu polskiego. Po długich rozmyślaniach w końcu podejmuje decyzję, że od teraz będzie walczył o wolność Polski choćby za cenę swojego życia. Niewątpliwie na jego decyzję wpłynęły doświadczenia ze wcześniejszych podrózy np. gdy był z wizytą u Papieża i prosił go o błogosławieństwo dla umęczonych polaków ten zmienił niewygodny dla siebie temat. Mało tego Ojciec Święty groził że w wypadku buntu rzuci klątwe na naród polski. To mogło nauczyć głównego bohatera, że w świecie istnieją takie układy, że ciężko będzie uzyskać pomoc dla Polski z zewnątrz. Widząc zaistniałą sytuacje Kordian postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Kieruję się ideą Winkelriedyzmu.

„Kamienie na szaniec”

Kolejnym przykładem tego, że doświadczenia życiowe pomagają w podejmowaniu decyzji może być zachowanie przedstawione w książce ,,Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Główni bohaterzy książki: Rudy, Alek i Zośka mimo młodego wieku mają wiele niekoniecznie dobrych doświadczeń życiowych. Jednak pomimo tych doświadczeń nie stracili nadziei i dalej walczyli o wolność swojego kraju. Wiedzieli że nie warto wchodzić w otwarte starcia z regularną armią III Rzeszy i stosowali mały sabotaż przez np. malowanie na murach budynków tekstów propagandowych w stylu: ,,Tylko świnie siedzą w kinie”. Doświadczenia zdobyte na wojnie podczas akcji sabotażowych lub starć z niewielkimi odziałami niemieckimi pozwoliły im skrupulatnie planować każdą kolejną akcję i minimalizować ryzyko strat.

Autobiografia Kuby Błaszczykowskiego

Następnym tekstem, który może pokazać pozytywny wpływ doświadczeń życiowych na podejmowane przez nas decyzję jest autobiografia Jakuba Błaszczykowskiego pt. ,,Kuba”. Błaszczykowski opowiada w niej o swoim życiu i o wpływie jaki wywarły na nim przeżycia z dzieciństwa. W wieku 11 lat przeżył rodzinną tragedię, kiedy to jego ojciec zabił jego matkę. Został wychowany przez babcię Felicję. Gdy Jakub dorobił się na robieniu tego co kochał (czyli graniu w piłkę nożną) założył fundację charytatywną: ,,Fundacja Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego”. Ma ona za zadanie pomagać dzieciom i młodym ludziom w potrzebie. Jakub Błaszczykowski jest przykładem człowieka, który pomimo dramatycznych wydarzeń w dzieciństwie nie załamał się i nie zamknął na cały świat. Przeżywając dramatyczne dzieciństwo postanowił pomagać ludziom.
Podsumowując przedstawione przeze mnie argumenty uważam, że doświadczenia życiowej pomagają w podejmowaniu decyzji. Myślę, że nawet mają pozytywny wpływ na nasze przyszłe decyzję, ponieważ możemy coś z nich wyciągnąć i nie popełniać dwa razy tych samych błędów.

Kilka kroków do zakupu wózka inwalidzkiego z dofinansowaniem NFZ

Jeden komentarz

Dodaj komentarz